Ako sa stavia pozberová linka

Priemysel

Pozberová úprava a skladovanie agrokomodít sú významné súčastí celého poľnohospodárskeho priemyslu. Iba pri plynulom zvládnutí súčasnej produkcie a dostatočných skladovacích kapacitách je možné naplánovať navýšenie obhospodarovanej výmery.

Navyše, bez moderných pozberových riešení a skladovacích kapacít sú mnohí poľnohospodári nútení komodity odpredávať veľmi skoro po zbere a za nevýhodné ceny. Riešením je pozberová linka a vhodné skladovacie priestory. Ako sa stavia pozberová linka?

 

Pozberová linka a jej význam

Úlohou pozberovej linky je spracovať a následne umožniť uskladnenie poľnohospodárskych plodín v kvalitatívne zodpovedajúcich skladovacích kapacitách. Každá komplexne zvládnutá pozberová linka je v princípe jedinečným a špecifickým dielom, no takmer vždy využíva plynulú nadväznosť niekoľkých kľúčových technologických celkov.

Ak by sme to chceli priblížiť v úplnom základe, predstavte si riešenie, ktoré dokáže agrokomoditu prijímať (napríklad dovoz poľnohospodárskych plodín z poľa), následne agrokomoditu čistiť, spoľahlivo sušiť, bezpečne skladovať a bezproblémovo expedovať.

Výstavba alebo modernizácia pozberovej linky je bez pochýb zložitý projekt, ktorý si vyžaduje spoluprácu medzi klientom a výrobcom/dodávateľom technológií na všetkých úrovniach.

Pozrite si viac detailov o tom, z akých technologických celkov pozostáva pozberová linka.

Základné fázy stavby pozberovej linky

Investíciu do pozberovej linky a skladovacích priestorov možno označiť za prospešnú pre budúce hospodárenie. Či už sa rozhodujete pre modernizáciu súčasného riešenia a vylepšenie jeho efektivity, alebo potrebujete úplne novú pozberovú linku a skladovacie priestory, je dobré vopred sa oboznámiť s fázami realizácie pozberovej linky.

1. Zistenie potrieb a vytvorenie návrhu podľa požiadaviek klienta
Cieľom úvodnej konzultácie je zistiť, aké sú potreby a súčasný stav klienta. V prvotnom návrhu sa zohľadňujú požiadavky na prístup, kapacitu a výber overených technologických riešení vzhľadom k druhu agrokomodity. Dôležitý je aj výber vhodného objektu, ktorý bude pozberovú linku hostiť (lokalita, dostupnosť/prístupnosť).

2. Spracovanie návrhu a príprava dokumentácie pre stavebné povolenie
Neodmysliteľnou súčasťou realizácie pozberovej linky je vybavenie povinných formalít pred začiatkom výstavby – finálne spracovanie návrhu/projektu a príprava projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie.

3. Realizácia diela a príslušných komunikácií
Pred umiestnením technológií (predčistička, čistička, sušička, dopravníky, …) a oceľových konštrukcií je potrebné vybudovať stavebno-základovú časť a príslušné komunikácie vedúce k objektom – a to i vzhľadom na používanú agrotechniku. Realizácia diela prebieha vždy pod dohľadom odborníkov a v súlade s dokumentáciou.

4. Montáž technológií, elektroinštalácie a riadiacich systémov
Pri dodávaní technológií do nami realizovaných pozberových liniek a skladov obilia spolupracujeme iba s renomovanými firmami a overenými partnermi, ktorých technológie sú zárukou kvality, výkonnosti a životnosti.

Najčastejšie ide o predčističky a čističky od firiem Bühler a Petkus, kontinuálne sušičky od firmy Mathews Company a pozinkované silá s plochým alebo kužeľovitým dnom od firmy Symaga. Dopravníky a dopravné zariadenia na manipuláciu so sypkými a kusovými materiálmi vyrábame a dodávame pod našou značkou Premetal. Okrem toho zabezpečíme aj kompletné PC riadenie liniek a optimálne nastavenie výkonu snímaním zaťaženia dopravníkov.

5. Skúšobné uvedenie do prevádzky a zaškolenie obsluhy
Dôkladné otestovanie všetkých funkcií v skúšobnej prevádzke je nevyhnutné pre kontrolu stavu bezprostredne po zrealizovaní pozberovej linky. Preskúšanie potvrdí splnenie podmienok pre bezpečné, výkonné a plne funkčné prevádzkovanie.

6. Zaistenie záručného a pozáručného servisu
Od pozberovej linky a zahrnutých technológií sa očakáva plynulý a bezproblémový chod, ktorý neohrozí kvalitu komodít v žiadnej fáze. V prípade poruchy na niektorom z úsekov je nutné vykonať rýchlu opravu bez dlhých časových prestojov. Spoľahlivý a dostupný servis od vašich dodávateľov technológií je preto dôležitý pre zabezpečenie dlhodobej efektivity a produktivity linky.

Naša realizácia – pozberová linka v Bánovciach nad Ondavou

V areáli skladovania poľnohospodárskych komodít spoločnosti INTERAGROS, a.s. (prevádzka Bánovce nad Ondavou) vznikli nové moderné skladovacie priestory pre pozberovú úpravu a skladovanie agrokomodít s celkovou kapacitou až pre 30 000 ton, ktorými sa rozšírili existujúce skladovacie priestory.

Tento úspešne zrealizovaný projekt umožní nakupovať  dopestované agrokomodity z oveľa väčšieho  priestoru a vďaka tomu môže dôjsť aj k navýšeniu pestovateľských plôch poľnohospodárskych komodít v tomto regióne.

Celkové rozšírenie skladovacích priestoroch v Bánovciach nad Ondavou tvorí:

  • 6 skladovacích síl SYMAGA, o celkovej kapacite 6 × 5000 ton,
  • 1 medzioperačné silo SYMAGA,, výsypka 60 stupňov, s kapacitou na 600 ton obilia,
  • predčistička BÜHLER, typ SMA 203-3 s regulačnou klapkou vzduchu na výstupe a výkonom predčistenia 120 t/h,
  • sušička LAW SBC 15.LE, výkon 20,4 t/h (pri odsušku zrnovej kukurice z 24 % na 14 %),
  • korečkové, reťazové a závitovkové dopravníky, prvky spádovej dopravy, 3 expedičné zásobníky postavené na tenzometroch o kapacite 3 × 50 ton, ktoré vyrába firma PREMETAL MON,
  • plne prejazdný príjmový kôš,
  • mobilný chladiaci agregát na obilie GC 320,
  • kompletné riadené linky pomocou PC, vrátane optimálneho nastavenie výkonu linky snímaním prúdového zaťaženia korečkových dopravníkov.